ul. Zręcińska 14A 38-400 Krosno
13-42-015-42, 694-408-734
pon.- pią. 7:00 - 17:00, sob. 7:00 - 13:00

Jak zaoszczędzić ponad trzy tysiące złotych na ogrzewaniu domu?

Nawet trzy i pół tysiąca złotych rocznie można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu właściwie go ocieplając – obliczyli eksperci w dziedzinie izolacji. Impulsem do tych kalkulacji były spodziewane mrozy i wciąż rosnące ceny energii.

Za modelowy sposób ocieplenia domu przyjęto izolację podłogi o grubości 20cm, izolację ścian o grubości 30cm i dachu – 40cm. Zestawiono te założenia z przeciętnymi grubościami ociepleń w większości domów, które budowane przed laty posiadają izolację podłóg, dachu czy ścian zwykle nie większą niż 5cm.

Jeśli zatem uzupełnimy ocieplenie do wartości właściwych, a dom ogrzewamy węglem „eko-groszkiem” – roczne oszczędności wyniosą ok. 1750 zł. Przy ogrzewaniu gazem zaoszczędzimy dwa i pół tysiąca złotych. Największe oszczędności możemy wygenerować, kiedy do ogrzewania stosujemy olej opałowy lub energię elektryczną. Wówczas w naszych portfelach pozostanie ponad trzy i pół tysiąca złotych.

– Izolacja domu to inwestycja długofalowa, zwraca się stosunkowo szybko. Przy wyborze odpowiedniego materiału izolacyjnego warto spojrzeć więc w przyszłość i wybrać produkty, które właściwie spełnią swoją funkcję, a przy tym pozwolą maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji domu – mówi Henryk Kwapisz, menedżer rozwoju rynku ISOVER – W ofercie ISOVER klienci znajdą produkty o parametrach gwarantujących energooszczędność, a to wartość, która z pewnością zaprocentuje.

Najnowsza oferta ISOVER obejmuje produkty o najniższych współczynnikach przenikania ciepła lambda – im niższy współczynnik lambda, tym bardziej energooszczędny produkt. Są nimi wprowadzona ostatnio na rynek Profit-Mata (lambda 0,035), znana i ciesząca się od kliku lat dużym zainteresowaniem wśród osób budujących dom Super-Mata (lambda 0,033) oraz ISOVER Multimax 30 o najniższym współczynniku lambda wśród wełen mineralnych w Polsce – zaledwie 0,030 W/mK.

FAKTY MÓWIĄ SAME ZA SIEBIE:

1.Koszt budowy domu energooszczędnego jest znacząco mniejszy, niż koszty budowy i późniejszej termomodernizacji (zapewniającej podobne oszczędności energii). Taka budowa łącznie pochłania nawet 160% kosztów domu, który od razu zostałby zbudowany w technologii energooszczędnej.
2.Różnica kosztów budowy domu (o pow. 120 m2) przeprowadzonej według standardów energooszczędnych, w porównaniu z jego budową według aktualnych wymagań prawnych nie jest wcale duża – może nie przekraczać 4%.
3.Zwrot takich nakładów (opisana w pkt 2 różnica kosztów dla domu o pow. 120 m2) następuje stosunkowo szybko – trwa to około 9 lat.
4.Z porównania kosztów budowy domu typowego i energooszczędnego (dotyczy domu o pow. 120 m2) wynika także, że dla zmniejszenia zużycia energii o ok. 25 kWh/m2 rocznie, może wystarczyć podniesienie nakładów na izolację cieplną o 1%.

źródło: raport WWF, przygotowany przez FEWE we współpracy z ISOVER

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *